Kdo stojí za GripWorks a co děláme?

Kdo a co je GripWorks

GripWorks je aktuálně projekt v malé truhlářské dílně, ve které se vyrábí tréninkové náčiní pro sportovní lezce. Ať už se jedná o hangboardy, chyty, lišty nebo kampusy, vše vzniká pod rukama lezce, kterého baví práce se dřevem a design nových produktů. Nešlo by to ani bez dalších lidí, kamarádů jako je třeba Matěj, Pavel nebo František. Prošli jsme si z výroby v malé dílně bez odsávání a ruční výrobou po koupi menší CNC frézky a přestěhování do dvojgaráže o ulici výše, kde jsme dodnes. A jestli tam budeme i dále nebo budeme rozšiřovat výrobu, je právě na vás. 

Všechny výrobky se snažíme vyrábět co možná nejvíc ekologicky. Co to znamená? Používáme jasanové surové dřevo těžené v okolí Hořic, kde se výroba nachází, Stejně tak se tu pořeže na katru a následně se suší. Suché řezivo se poté už zpracovává v mé dílně. Musí se pořezat na finální rozměry jednotlivých desek a na hrubo ohoblovat. Takto připravené dřevo se nechá odležet několik dnů až týdnů, aby se zbavilo vnitřního pnutí a desky nebyly zbytečně prohlé. Zbytek už je samotná výroba pomocí CAD modelu a CNC obrábění. Na konci nás ještě čeká spoustu ruční práce s rádiusy, oblinami, broušením a začištěním. některé výrobky ještě obdrží tvrdovoskový olej společnosti Osmo. Pak už jen čeká na svého vyvoleného majitele, kterému doma bude dělat radost. A nejen doma, ale třeba i na cestách. :-) 

I když píšu v plurálu, většinu věcí v podstatě padá na mě, tedy hlavně vyvoj, výroba a prodej. Kromě mě se ale kolem tohoto projektu vyskytují i další lidé, hlavně kamarádi, bez kterých by to nešlo. Třeba jasanové řezivo od místního truhláře nebo věrní pomocníci. Více o trochu níž. 

DSC04774-min

Současný stav je zřejmý, ale pojďme se podívat na náčrtky v začátcích a původní dílnu po Zdendovi. První myšlenky asi vznikly v době, kdy jsme začali trochu seriózně lézt a chtěli si vyzkoušet hangboarding. Vyrobili jsme si oba hangboard pro sebe a začali trénovat. Desítková lišta byla tehdy hodně overkill. Už první deska ale měla díry pro kolíky. Tuhle myšlenku jsem si udržel dodnes a přetrvává v hangboardu Power. Zanedlouho přišla první opravdová deska z modřínu vytěženého v našem lese u Nové Paky. Hangboard byl lepší, hezčí, ale furt ne dobrá. Moc ostré rádiusy, špatné hloubky.. No ještě jsem na tom musel hodně makat, aby to vypadalo dobře a dalo se na tom dobře trénovat. Prvních pár fotek ze začátků v průběhu roku. Na posledním obrázku je vlevo ona první serióznější deska. Vpravo potom ručně vyráběná se schůdkem. No a taky další plánky do vývoje a konečně jedna z prvních desek na novém stroji.

 

 

 

 

Kdo má dřevo v průběhu procesu v ruce?

Pokud pomineme, že na začátků musel někdo vysadit strom nebo o něj pečovat, tak první kdo se dřeva dotkne je právě lezec, kterému pro dokreslení atmosféry budeme říkat Šílený truhlář podle cesty s dřevěnými lištami, kterou postavil. Kromě toho je důležitý ještě jeden člověk, lezec a kamarád Matěj, který mi v začátcích velmi pomohl s výrobou, když jsme ještě vyráběli desky ručně pomocí šablon. No a nakonec ještě aktuální příležitostný pomocník, který nabírá zkušenosti do své strojírenské kariéry a další lezec na scéně, Fratišek. Díky chlapci.

 

Zpět do obchodu