Kdo stojí za GripWorks a co děláme?
Kdo a co je GripWorks
GripWorks je aktuálně projekt v malé truhlářské dílně, ve které se vyrábí tréninkové náčiní pro sportovní lezce. Ať už se jedná o hangboardy, chyty, lišty nebo kampusy, vše vzniká pod rukama lezce, kterého baví práce se dřevem a design nových produktů. Nešlo by to ani bez dalších lidí, kamarádů jako je třeba Matěj, Pavel nebo František. Prošli jsme si z výroby v malé dílně bez odsávání a ruční výrobou po koupi menší CNC frézky a přestěhování do dvojgaráže o ulici výše, kde jsme dodnes. A jestli tam budeme i dále nebo budeme rozšiřovat výrobu, je právě na vás.
Všechny výrobky se snažíme vyrábět co možná nejvíc ekologicky. Co to znamená? Používáme jasanové surové dřevo těžené v okolí Hořic, kde se výroba nachází, Stejně tak se tu pořeže na katru a následně se suší. Suché řezivo se poté už zpracovává v mé dílně. Musí se pořezat na finální rozměry jednotlivých desek a na hrubo ohoblovat. Takto připravené dřevo se nechá odležet několik dnů až týdnů, aby se zbavilo vnitřního pnutí a desky nebyly zbytečně prohlé. Zbytek už je samotná výroba pomocí CAD modelu a CNC obrábění. Na konci nás ještě čeká spoustu ruční práce s rádiusy, oblinami, broušením a začištěním. některé výrobky ještě obdrží tvrdovoskový olej společnosti Osmo. Pak už jen čeká na svého vyvoleného majitele, kterému doma bude dělat radost. A nejen doma, ale třeba i na cestách. :-)
I když píšu v plurálu, většinu věcí v podstatě padá na mě, tedy hlavně vyvoj, výroba a prodej. Kromě mě se ale kolem tohoto projektu vyskytují i další lidé, hlavně kamarádi, bez kterých by to nešlo. Třeba jasanové řezivo od místního truhláře nebo věrní pomocníci. Více o trochu níž.
Současný stav je zřejmý, ale pojďme se podívat na náčrtky v začátcích a původní dílnu po Zdendovi. První myšlenky asi vznikly v době, kdy jsme začali trochu seriózně lézt a chtěli si vyzkoušet hangboarding. Vyrobili jsme si oba hangboard pro sebe a začali trénovat. Desítková lišta byla tehdy hodně overkill. :-D Už první deska ale měla díry pro kolíky. Tuhle myšlenku jsem si udržel dodnes a přetrvává v hangboardu Power. Zanedlouho přišla první opravdová deska z modřínu vytěženého v našem lese u Nové Paky, kam chodím už od mala (a třeba teď jsme sázeli 1200 nových stromů. Hangboard byl lepší, hezčí, ale furt ne dobrá. Moc ostré rádiusy, špatné hloubky.. No ještě jsem na tom musel hodně makat, aby to vypadalo dobře a dalo se na tom dobře trénovat. Prvních pár fotek ze začátků v průběhu roku. Na posledním obrázku je vlevo ona první serióznější deska. Vpravo potom ručně vyráběná se schůdkem. No a taky další plánky do vývoje a konečně jedna z prvních desek na novém CNC. Bez odsávání. Hrozný prach. Ještě že už takto nedělám.
Kdo má dřevo v průběhu procesu v ruce?
Pokud pomineme, že na začátků musel někdo vysadit strom nebo o něj pečovat, tak první kdo se dřeva dotkne je právě lezec, kterému pro dokreslení atmosféry budeme říkat Šílený truhlář podle cesty s dřevěnými lištami, kterou postavil. Kromě toho je důležitý ještě jeden člověk, lezec a kamarád Matěj, který mi v začátcích velmi pomohl s výrobou, když jsme ještě vyráběli desky ručně pomocí šablon. No a nakonec ještě aktuální příležitostný pomocník, který nabírá zkušenosti do své strojírenské kariéry a další lezec na scéně, Fratišek. Díky chlapci.